Vaterpolistkinje Srbije posle preokreta pobedile Švajcarsku

Srpske vaterpolistkinje ostvarile su prvu pobedu na kvalifikacionom turniru za Evropsko prvenstvo, koji se igra u Zrenjaninu. Selekcija koju predvodi Ivana Ćorović posle poraza od Grčke savladala je selekciju Švajcarske rezultatom 17:11 (5:4, 2:5, 4:0, 6:2) i tako je napravila korak ka plasmanu na Šampionat Evrope u Splitu.

Nije Srbiji bilo lako, pošto se vodila velika borba do sredine četvrtog perioda. Posle egal borbe u prvih 13 minuta, Švajcarska je serijom od pet golova stigla do „+3“. Raspucala se potom Jelena Vuković, pridružile su joj se i saigračice, pa je Srbija preokrenula u završnici treće četvrtine i kasnije uvećala prednost.

U subotu je rival selekcija Belgije, koja je pretrpela sva tri poraza do sada, a u nedelju će se igrati meč odluke sa Turskom.

Srbija je povela golom Anje Švec, da bi potom Švajcarska preokrenula sa dva pogotka Loti Verhagen. Usledio je novi preokret Srbije, koja je do kraja prvog perioda još dva puta stizala do minimalnog vođstva, pa je prva četvrtina završena rezultatom 5:4. Jana Lujić je donela „+2“ domaćoj selekciji, ali potom je usledila serija Švajcarske od čak 5:0 i neprijatno vođstvo od 9:6 osam sekundi pre kraja prvog poluvremena.

Najiskusnija srpska igračica, Jelena Vuković, smanjila je uz zvuk sirene, a potom je pogodila i na otvaranju trećeg perioda. Seriju su sredinom četvrtine nastavile Nada Mandić, Janja Kaplarević i Ana Milićević, za vođstvo od 11:9.

Švec je povisila na 12:9, potom je Švajcarska prekinula seriju od šest golova, ali su Hristina Ilić i Jelena Vuković uzvratile golovima za 14:10. Tačku na utakmicu sa dva gola je stavila Kristina Miladinović, a konačnih 17:11 postavila je Mandić minut i 16 sekundi pre kraja susreta.

U igri iz koje moraju da se izvuku pouke Vuković je postigla pet golova, odlična Švec tri, po dva su postigle Miladinović i Mandić dok su se po jednom upisale J.Lujić, Kaplarević, Ilić, Milićević i Avdić.

Srbija – Švajcarska 17:11 (5:4, 2:5, 4:0, 6:2)

Bazen SC Jug. Sudije: Gončarenko (Ukrajina) i Uhlig (Nemačka). Isključenja: Srbija 11, Švajcarska 15,

SRBIJA: Lazić, Švec 3, Avdić 1, Milićević 1, I.Lujić , Ilić 1, Novaković, Mandić 2, Kaplarević 1, Vuković 5, Miladinović 2, J.Lujić 1, Travar.

ŠVAJCARSKA: Fredman, Kapaćoli 1, Grandis , Verhagen 2, De Feo 2, Kohli 5, Stucki, Velikova, Zvicki, Karbalo, Adler, Karbalo 1, Zavaloni.

Kvalifikacioni turnir za Evropsko prvenstvo u Splitu (Zrenjanin, 17.02. – 20.02.)